Ta strona używa plików cookie w celu świadczenia usług, personalizacji reklam lub analizy wejść. Przeglądając stronę zgadzasz się z tym.

Alpaka do robienia na drutach i szydełkowania.

01.04.2020 13:29

Jak wiadomo alpaka jest rodzajem lamy, którą hoduje się głównie ze względu na jakość wełny. Porozmawiajmy jednak krótko o tych puszystych zwierzętach. Gdzie mieszkają i co sprawia, że ​​ich wełna jest tak delikatna i coraz bardziej popularna wśród wszystkich światowych projektantów mody jak i uroczych Naszych Dziewiarek.

 Główną rolę odgrywa oczywiście dieta lam, która ma największy wpływ na jakość ich wełny. Wynika to głównie z lucerny, traw i koniczyny, które nie radzą sobie dobrze w trudnych warunkach alpejskich, ale pasterze robią wszystko, aby dać swoim stadom to, co najlepsze. Alpaki również uwielbiają zioła. Pasą je na rozległych płaskowyżach Peru i Andów. Lamy można spotkać w Boliwii, Argentynie, Chile, a nawet Australii.

Właściwości wełny
Alpaka vlna

Wełna alpaki - hodujemy dwa rodzaje tych zwierząt na wełnę:

  •  Suri, która daje nam długie, 15 cm włókno bez załamań. Ma niższą jakość i jest stosowane w domieszkach.
  •  Huacaya z krótszym, zakrzywionym włóknem. Jest solidne i podobne do owczego.

Ich naturalny kolor jest inny. Hodowane są białe, czarne, jasnobrązowe, beżowe lub szare lamy,  a z każdej z nich mamy około 2-4 kg wełny rocznie.

 Wełna alpaki jest miękka, hipoalergiczna (nie zawiera lanoliny), bardzo przyjemna w dotyku i ma dobre właściwości izolacyjne w suchych i deszczowych warunkach. Jest także około 3 razy mocniejsza niż zwykła wełna owcza. To czyni ją jedną z najbardziej poszukiwanych. Ponadto nie traci tych właściwości nawet po chemicznym farbowaniu, i dany kolor jest wyrazisty i trwalszy.

Luksusowy jak kaszmir, miękki jak piórka.

Średnica włókna z wełny alpaki wynosi od 13 μm do 30 μm, co odpowiada również wartościom kaszmiru i wełny merynosowej.Vlna alpaka

 

 Masz już sweter z alpaki?

Alpaki, podobnie jak inne gatunki lamy, słyną z wysokiej jakości i równego splotu co daje równe układanie się wzoru i proszę zwrócić uwagę na fakt, że alpaka nie gryzie. Teraz nie mamy nawet na myśli samego zwierzęcia, a raczej jego wełnę, dzięki której z radością możesz go używać do robienia na drutach i szydełkowania:

szalików, rękawiczek, czapek,

skarpet

dywaników

lub czegokolwiek innego.

 Praca będzie dla Ciebie łatwa, ponieważ wełna dobrze przesuwa się po drutach. Zobaczysz, jak szybko ją polubisz.

Oto kilka motków do inspiracji. Na pewno zorientujesz się, w jakie elementy garderoby tchniesz życie dzięki nim. Są to alpaki z domieszką, które najlepiej sprawdziły się do dziania i szydełkowania.

50% premium akrylik, 25% vlna, 25% alpaka

Nako Peru
50% premium akrylik, 25% wełna, 25% alpaka

52% akrylik, 36% vlna, 12% alpaka

Nako Aurora
52% akrylik, 36% wełna, 12% alpaka

Pletací příze s vlnou alpaka

Nako Peru 
50% premium akrylik, 25% wełna, 25% alpaka

Pletací příze s vlnou alpaka

Nako Peru
50% premium akrylik, 25%
wełna, 25% 

*
*
*
Państwa dane nie są nigdzie przechowywane, spełniamy wymagania RODO