Ta strona używa plików cookie w celu świadczenia usług, personalizacji reklam lub analizy wejść. Przeglądając stronę zgadzasz się z tym.

Co można stworzyć z grubego kordonka?

10.03.2022 10:13

Co można stworzyć z grubego kordonka?

Współcześnie dziewiarstwo przeżywa prawdziwy renesans. Kiedyś było to zajęcie, którym oddawały się nasze prababcie i babcie tworząc prawdziwe arcydzieła na szydełku w postaci ciepłych swetrów, szalików, czapek, rękawiczek, a także obrusów, serwetek oraz innych elementów dekoracyjnych. Obecnie robótki ręczne stają się niezwykle popularnym hobby, pasją pozwalającą odprężyć się po całym dniu pracy w biurze, a także sposobem na zarabianie.

W celu wydziergania unikalnych i trwałych elementów odzieży lub oryginalnych dekoracji konieczny jest wybór odpowiednich akcesoriów dziewiarskich. Oprócz szydełka należy do nich kordonek, który ze względu na swoje właściwości w ostatnich latach zyskał ogromną popularność. Jest on wytrzymały na zniszczenie, miły w dotyku, a ubrania wydziergane z niego są ciepłe i przytulne.

Obecnie bardzo często wybieranym elementem do dziergania na szydełku jest kordonek gruby, dostępny w sprzedaży w wielu wersjach kolorystycznych. Pozwala on stworzyć prawdziwe rękodzielnicze cuda. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. Czym jest gruby kordonek, do czego służy i dlaczego wiele osób z niego korzysta, wyjaśniamy poniżej. Nazwa kordonek pochodzi od francuskiego wyrazu cordon oznaczającego sznurek. W praktyce jest to bardzo mocno skręcona nitka służąca do szydełkowania i haftowania. Przed zakupem kordonka warto znać jego rodzaje i grubości, w jakich jest dostępny w sprzedaży.

Ze względu na materiał, z którego powstał kordonek, wyróżniamy kilka odmian. Syntetyczne, ich włókna otrzymuje się z poliestru, akrylu lub innego sztucznego tworzywa. Kordonki naturalne wytwarzane z jedwabiu lub z bawełny. Te ostatnie są najpopularniejsze. Jednak niezwykle istotna okazuje się jego grubość, którą należy starannie dobrać do rodzaju dzierganej rzeczy. Ponadto ostatnio popularność zyskały kordonki metalizowane z połyskującą nicią, dostępne na rynku w rozmaitych wersjach kolorystycznych.

 

Jaki jest najgrubszy kordonek, a jaki najcieńszy – doradzamy, który wybrać

Osoby zastanawiające się, który kordonek wybrać do realizacji danego projektu, znajdą w sklepach pasmanteryjnych znaczenia grubości włóczki. Ich skala zależy od odmiany kordonka. Na rynku występują rozmaite rodzaje.

 

Do czego można wykorzystać gruby kordonek

Najgrubszy z kordonków przeznaczony zostaje do stworzenia wielu fantastycznych, eleganckich, a jednocześnie praktycznych rzeczy. Wybór grubego kordonka nie oznacza także, że nie można wykonać z niego małych, lekkich, delikatnych rzeczy, jest to po prostu znacznie trudniejsze. Dlatego zaleca się dostosowanie odpowiedniej jego grubości do tworzonego rękodzieła. Z grubego kordonka można wydziergać pledy, koce, dywany, płaszcze, torby, plecaki, torebki, kosmetyczki, kapcie, także zabawki dla dzieci. Lalki oraz maskotki wydziergane z kordonka wyglądają niezwykle efektownie i są bardzo trwałe.

Bogata gama kolorystyczna pozwala na stworzenie niepowtarzalnych elementów garderoby zarówno kobiecej, jak i męskiej oraz dziecięcej. To właśnie dzięki niciom kordonka grubego powstają ciepłe czapki z pomponami, szale, swetry na zimę, ocieplacze na nogi, skarpety, kamizelki, rękawiczki na mroźne dni, a nawet spódnice i sukienki chętnie zakładane w sezonie jesienno-zimowym.

Ze względu na swoją uniwersalność kordonek gruby znajduje również zastosowanie w profesjonalnym przemyśle tekstylnym do tworzenia rozmaitych elementów dekoracyjnych, takich jak dziergane koszyczki na stół, ozdoby na choinkę lub na Wielkanoc, stylowe pokrowce na tablet, na telefon, poszewki na poduszki. Reasumując, z kordonka grubego można wydziergać wiele pięknych i praktycznych przedmiotów o niepowtarzalnej stylistyce, które posłużą nam przez wiele lat.