Ta strona używa plików cookie w celu świadczenia usług, personalizacji reklam lub analizy wejść. Przeglądając stronę zgadzasz się z tym.

Co można zrobić z makramy?

15.10.2022 15:33

Tworzenie makramy to bardzo odprężające zajęcie, w wyniku którego możemy stworzyć niepowtarzalną ozdobę do domu. Wykorzystując różnego rodzaju sploty, możemy stworzyć makramę nie tylko na ścianę, ale też na inne przedmioty. Jakie możliwości daje ta starożytna technika zaplatania sznurków?

Zaplatane kwietniki

Obecnie najbardziej popularne sploty tworzy się jako ozdoby na ścianę, jednak nie jest to jedyne, co można zrobić z makramy. Może ona nam posłużyć na przykład jako ozdoba (i jednocześnie wieszak) na doniczki. Podwieszenie doniczek na przykład pod sufitem za pomocą lin i siatek stworzony ze sznurka może być efektowną ozdobą i ciekawym sposobem na umiejscowienie w domu roślin. Kwietnik to wyjątkowo praktyczna makrama. Co można zrobić, by wykorzystać splatane sznurki na inne sposoby?

Makramy do wnętrz

Zgodnie z dawnym zastosowaniem makram, można stworzyć z nich zjawiskowe narzuty na łóżko, czy poszewki na poduszki. Będą wtedy nie tylko piękną, ale też praktyczną ozdobą w pokoju. Idąc tym tropem, możemy stworzyć też inne elementy w pokoju, które będą tworzyły razem wyjątkowy zestaw w stylu boho. Do kolekcji możemy tu zrobić ciekawe abażury na lampy, czy nawet zasłony. Może być to też sposób na stworzenie eleganckiego bieżnika czy serwet.

Makrama — co można zrobić do pokoju dziecięcego?

Szukając ciekawego pomysłu na wykończenie pokoju dla dziecka, możemy użyć makram. Delikatne wzory i miękkość towarzysząca makramom to świetny sposób na stworzenie przyjaznej przestrzeni w pokoju dziecięcym. Miękkie zabawki maskotki, ozdoby na kołyskę czy półki. Dywanik, kocyki i namiot do zabaw z dzieckiem — to naprawdę jeszcze nie wszystko, co można zrobić ze sznurka do makramy.

Makramy i design

Tworzenie splotów może nam posłużyć też do stworzenia własnych hamaków, czy huśtawek, które pięknie ozdobią taras lub ogród, ale mogą przydać się również we wnętrzu. Można wypleść też siedzenia i oparcia krzeseł, jeśli zastosujemy dość gęste sploty. Praktyczne zastosowanie makramy można dostrzec praktycznie w każdym pomieszczeniu, czy nawet poza domem. Poza dużymi obiektami i ozdobami możemy tworzyć też urocze drobiazgi czy części garderoby. Z makramy możemy zrobić szal, sukienkę, bluzkę, części (lub całość) stroju panny młodej, czy opaskę na włosy. Do kluczy możemy dopiąć brelok zrobiony ze sznurka. Makramą możemy też ozdobić kubek, zeszyt, czy piórnik. Możliwości jest naprawdę wiele.

Satysfakcjonujące i praktyczne hobby

Tworzenie makram to prawdziwa przyjemność dla początkujących, jak i osób już wprawionych. Takie hobby daje dużo satysfakcji w trakcie procesu zaplatania, jak i potem kiedy możemy już podziwiać efekt. Zaplatanie sznurków nie jest skomplikowane, a można za jego pomocą stworzyć naprawdę efektowne ozdoby i przedmioty. Proste makramy na ścianę, czy w postaci firan, narzut lub biżuterii są wykonalne praktycznie dla każdego. Po poznaniu już techniki możemy tworzyć trudniejsze obiekty jak abażury, torebki, a nawet sukienki i bluzki. Do stworzenia tych wszystkich rzeczy potrzeba jedynie sznurka i chęci.