Ta strona używa plików cookie w celu świadczenia usług, personalizacji reklam lub analizy wejść. Przeglądając stronę zgadzasz się z tym.

Czym jest włóczka moher i do czego służy

Znalezienie miękkiej, delikatnej i miłej w dotyku włóczki, pozwalającej na stworzenie ciepłych oraz niepowtarzalnych elementów garderoby okazuje się często dużym wyzwaniem. Na rynku dostępnych jest wiele jej rodzajów od naturalnej, po syntetyczną. Jednak wybór włóczki spełniającej oczekiwania zarówno pod względem użytkowym, jak i estetycznym powinien być bardzo dokładnie przemyślany. Dlatego, jeśli zależy Ci na wydzieraniu wysokiej jakości odzieży oraz rozmaitych dodatków wybierz naturalne włóczki moherowe lekkie, jedwabiste i niezwykle eleganckie.

Od wielu dekad nie tracą one na popularności, a zyskają jeszcze bardziej, ze względu na nieocenione zalety i szerokie zastosowanie. Tym, co szczególnie zachęca do wykorzystywania włóczki moherowej to jej piękny wygląd. Połyskująca powłoka, mieniąca się w blasku słońca pozwala uzyskać efektowny i ciekawy wygląd wielu rzeczy własnoręcznie wydzierganych na drutach.

Naturalne włóczki moherowe pozyskiwane są z przędzy wykonanej z włosów kóz angorskich. Za kolebkę moheru uważa się Tybet, a także Angorę stolicę dzisiejszej Turcji. Na przestrzeni stuleci lokalne hodowle kóz angorskich były cennym źródłem moheru uważanego za dobro luksusowe. Ze względu na swoją delikatność, jedwabistą w dotyku powłokę i łatwość barwienia zaczęto zakładać liczebne hodowle i udomawiać kozy angorskie.

Współcześnie pozyskiwanie moheru do stworzenia włóczek moherowych znane jest w wielu regionach świata. Największymi producentami w pełni naturalnego moheru są Południowa Afryka, Stany Zjednoczone, Turcja, a także Chiny, Australia, Lesotho i inne. Czasami włóczki moherowe są mylone z angorą – wełną pozyskiwaną z królika angorskiego, która także cechuje się lekkością, sprężystością i jest bardzo puszysta.

 

Do czego służy włóczka moher

W zależności od grubości włókien moher wykorzystuje się do dziergania różnych elementów garderoby. Delikatna i cienka włóczka moher z jedwabiem jest stosowana do dziergania swetrów, czapek, szalików, płaszczy na wiosnę lub na jesień, a także kultowych moherowych beretów. Włóczkę tę pozyskuje się od młodych kóz, mających krótsze i nieco delikatniejsze włosie, niż u starszych osobników. Ponadto ze względu na elastyczność i miękkość włóczkę moherową z jedwabiem wykorzystuje się do produkcji zabawek dla dzieci, w szczególności lalek, ozdabiania maskotek i innych elementów dekorujących zabawki.

Natomiast włóczka moher z długim włosiem pozyskiwana jest od starszych kóz  angorskich. Zmieszana z wełną owczą pozwoli na wykonanie ciepłych koców, dywanów, wykładzin dywanowych, a także niektórych płaszczy lub elementów odzieży wierzchniej. Warto również pamiętać o tym, że włóczka moher z długim włosiem podobnie, jak również jego jedwabista odmiana cechuje się dużą izolacją ciepła oraz odpornością na przemakanie.

Ponadto zaletą włosia moherowego jest wytrzymałość na działanie wilgoci oraz zmiany temperatur. Dlatego zastosowanie włóczki moherowej z długim włosiem w połączeniu z innymi wełnami jest szerokie. Z moheru można wykonać niektóre elementy obiciowe mebli tapicerowanych, w szczególności te dekoracyjne. Dzięki temu, że włóczka moher z długim włosiem jest grubsza, coraz częściej zostaje wykorzystywana w przemyśle tekstylnym do wykonywania rozmaitych elementów zdobniczych.

 

Włóczki moherowe – ich właściwości, czyli o czym należy pamiętać

Jak każda przędza, moher również charakteryzuje się określonymi właściwościami. Jak wcześniej wspomnieliśmy, doskonale izoluje ciepło, jednocześnie bardzo dobrze pochłaniając wilgoć oraz wodę. Dlatego czapki i szaliki wykonane z włóczki moherowej doskonale sprawdzą się w najbardziej mroźne i deszczowe dni. Osoby, które marzą o tym, aby wtulić się w miękki, jedwabiście puszysty, cieplutki sweter niech pamiętają o tym, że pomoże im spełnić to życzenie naturalna włóczka moher z jedwabiem.

Miękki i elastyczny moher świetnie sprawdzi się także w przypadku ubrań oraz akcesoriów dla dzieci, ponieważ ma właściwości hipoalergiczne. Naturalna włóczka moher nie uczula, nie drapie, nie gryzie. Zaletą nie do przecenienia jest wspomniana wcześniej łatwość barwienia, a po jej wykonaniu włóczka zachowuje trwałość koloru przed długi czas.

 

Jak dbać o produkty z moheru

Należy pamiętać, że włóczka moher, jak każda wełna, ma pewną wadę, szybko ulega mechaceniu. Na szczęście można temu zapobiec lub znacznie opóźnić. W sprzedaży są specjalne płyny do płukania delikatnych tkanin, które nie tylko oczyszczają je z zabrudzeń, lecz również konserwują i wzmacniają włókna. Delikatna włóczka moher z jedwabiem nie powinna być prana w pralce i wirowana, wówczas ulegnie błyskawicznemu zniszczeniu. Nie wolno jej także prasować ani poddawać oczyszczaniu chemicznymi, żrącymi środkami.

Reasumując, włóczka moher to jedna z najbardziej eleganckich oraz praktycznych odmian wełny wykorzystywanych zarówno w profesjonalnym przemyśle tekstylnym, jak i podczas prac ręcznych w domowych warunkach. Piękna kolorystyka uzyskania podczas barwienia, połysk, jedwabiście delikatna powłoka, sprężystość, a także elastyczność to tylko niektóre z powodów, dla których warto wykorzystać włóczkę moherową do dziergania.