Ta strona używa plików cookie w celu świadczenia usług, personalizacji reklam lub analizy wejść. Przeglądając stronę zgadzasz się z tym.

Jak obliczyć, ile trzeba włóczki?

15.06.2022 15:17

Robienie swetra może przysporzyć najwięcej kłopotu, zanim jeszcze się je rozpocznie. Wymierzenie właściwej ilości włóczki może przysporzyć kłopotu nawet doświadczonym dziewiarkom, bo każdy sweter będzie się różnił całą gamą parametrów. Są jednak pewne wskaźniki, które będą pomocne w wyznaczeniu, ile włóczki na sweter będziemy potrzebowali.

Do tego, jak obliczyć ile trzeba włóczki, istnieją pewne ogólne przeliczniki, które mówią, że na sweter średniej wielkości będziemy potrzebowali około 1000-1200 m lub, według wagi, ok. 500 g. Nie jest to jednak pewna metoda, bo co to znaczy „średniej wielkości sweter”? Nawet znając wymiary takiego swetra, możemy nie trafić z ilością włóczki, ponieważ zużycie jej zależy też od ilości ozdób i dodatków, takich jak golf, ale też od grubości nitek. Istnieje potwierdzona zależność, że im grubsza włóczka tym wagowo będziemy potrzebowali jej więcej, niż odpowiednika o cieńszych nitkach. Na grubość nitki ma wpływ rodzaj włóczki, cienkiej nitki moherowej będziemy potrzebowali mniej niż wełnianej na taki sam sweter, z kolei bawełny zużyjemy w tym porównaniu najwięcej.

Kalkulator do przeliczania ilości potrzebnej włóczki

Jak widać, określenie ilości potrzebnej włóczki nie jest ani proste, ani precyzyjne, ponieważ ma na to wpływ wiele dość abstrakcyjnych czynników (abstrakcyjnych, bo trudno przypisać im konkretnej liczby, jak na przykład ile będziemy potrzebowali włóczki na dodatkowy kołnierz czy kaptur, których kształt wymyśliliśmy przed chwilą?). Nie ma jednak co załamywać rąk, bo możemy sobie pomóc w oszacowaniu odpowiedzi na pytanie ile włóczki na sweter. Kalkulator do tego służący z łatwością znajdziemy na internecie. W takiej aplikacji podajemy parametry konkretnej włóczki i naszego swetra, by poznać przewidywaną ilość potrzebnej nitki. Możemy dostać odpowiedź w gramach lub w metrach, które to jednostki znajdziemy na opakowaniu każdej włóczki.

Najlepsza metoda — połącz różne metody!

Wyliczenie ile potrzeba włóczki nie jest prostą sprawą, gdyż każdy sweter to różne fasony, dodatki w rodzaju rękawów, golfów, czy ozdób. Rodzaj i grubość włóczki będzie miała wpływ na potrzebną jej ilość do takich samych swetrów. W tych dość nieprecyzyjnych obliczeniach może nam dość skutecznie pomóc kalkulator, który określi nam bez większych komplikacji wagę lub metraż potrzebnej włóczki. Musimy mieć zawsze na uwadze specyfikację planowanego swetra i rodzaj włókna, z jakiego będziemy go dziergać. Warto zaopatrzyć się w większą ilość włóczki niż zostanie to wyliczone przez kalkulator, by nie brakło nam jej w trakcie pracy. Jest to szczególnie ważne, jeśli kupujemy ją w wyprzedaży lub z serii limitowanej, bo możemy potem już nie móc jej nigdzie dokupić. Dobrze jest przewidzieć też dodatkowe metry (czy gramy) na ewentualny golf lub wersję swetra oversize. Kupując z zapasem motki, których ilość wcześniej wyliczymy kalkulatorem, będziemy mogli mieć pewność, że wystarczy ich nam na naszą robótkę.