Ta strona używa plików cookie w celu świadczenia usług, personalizacji reklam lub analizy wejść. Przeglądając stronę zgadzasz się z tym.

Jak prawidłowo dobrać rozmiar szydełka?

15.04.2023 16:12

Robótki ręczne to bardzo fascynujące zajęcie. Dzięki niemu można stworzyć wiele praktycznych, a jednocześnie eleganckich elementów garderoby oraz dekoracji do wystroju wnętrz. Jednak dzierganie wymaga zastosowania odpowiednich akcesoriów, których dobór powinien zostać starannie przemyślany. To właśnie od wybrania właściwego rozmiaru szydełka do grubości włóczki lub kordonka zależy efekt końcowy wykonywanych prac. Pojawia się wówczas pytanie, jak to zrobić? Na szczęście istnieje rozwiązanie tego problemu, w szczególności dla osób początkujących, które rozpoczynają tę fascynującą przygodę.

Dopasowanie rozmiarów szydełka do włóczki

Osoby rozpoczynające przygodę z dzierganiem zwykle zmagają się z problemem, jakim jest dopasowanie potrzebnych przyborów do danego projektu. Dlatego pierwszym krokiem okazuje się sprecyzowanie, co zostanie wykonane? Najlepiej zacząć od tworzenia rzeczy prostych, takich jak: szalik, serwetka, obrus, dekoracyjna osłonka na doniczkę albo na butelkę, czapka, rękawiczki lub inny tego typu wyrób hand made.

Warto postawić sobie pytanie, jaki rozmiar szydełka dla początkujących okaże się najlepszy, jednak należy pamiętać o tym, że pierwszym krokiem jest wybór przedmiotu, który będzie wykonany. Następnie trzeba dopasować grubość włóczki lub kordonka. Oba te produkty różnią się między sobą trwałością splotu oraz jego wytrzymałością. Ten drugi jest znacznie twardszy, a ten pierwszy bardziej miękki i elastyczny.

Wiedząc, co będzie robione, można dobrać precyzyjnie akcesoria. Na początek przygody z robótkami ręcznymi warto wybrać średniej grubości lekkie akrylowe, aluminiowe lub drewniane szydełko na przykład 4 albo 5 milimetrowe. Przed jego zakupem należy sprawdzić, jak leży w ręce i układa się między palcami. Osoby niemające wprawy w tego typu pracach powinny wykonać kilka prostych przedmiotów, a następnie decydować się na coraz bardziej zaawansowane projekty, takie jak: pledy, swetry, dywaniki, pokrowce na poduszki.

Jakie wyróżniamy rozmiary szydełek?

Osoby chcące precyzyjnie dopasować wszystkie przybory do dziergania mogą skorzystać w gotowych szablonów lub tabeli, w których zostały umieszczone rozmiary. Każde akcesoria warto zmierzyć za pomocą tak zwanego miernika. Na rynku są dostępne rozmaite ich rodzaje. Jednak należy wybrać taki, który jest najczęściej używany przez doświadczonych twórców hand made. Na szczęście coraz więcej szydełek ma oznaczenia, jaka jest ich grubość metryczna.

Wśród najpopularniejszych polskich oznaczeń wyróżniamy: cienkie modele o średnicy rozpoczynającej się od: 1,75 mm, a następnie wynoszącej: 2,0 mm, 2,25 mm, 3,0 mm. Z kolei średnie rozmiary szydełek to takie, którego rozmiary wynoszą od 4,0 mm, 5 mm do 9 mm. Natomiast grube modele 10 mm i więcej, a nawet 15 mm, 19 mm lub 25 mm idealnie sprawdzą się do dziergania dywanów, wycieraczek, koców, pledów, narzut na łóżko oraz innych tego typu przedmiotów.

Grubość kordonka a szydełko – podpowiadamy, na co zwrócić uwagę

Każda doświadczona w dzierganiu osoba wie o tym, że wykonanie ręcznie robionego małego dzieła hand made wymaga dostosowania wszystkich akcesoriów pod konkretny projekt. Żeby wykonać to w prosty i sprawny sposób, trzeba dobrać proporcje i tu pojawia się pytanie, jak zmierzyć rozmiar szydełka, aby pasowało do kordonka albo do włóczki?

W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić grubość splotu nici, gdy znamy te parametry, wówczas można przystąpić do kolejnej czynności, czyli precyzyjnego doboru wielkości szydełka, którego rozmiar często zostaje podany na opakowaniu lub etykiecie. Jego średnica musi pasować do nici, której grubość wystarczy zmierzyć za pomocą miernika. Można również porównać parametry na opakowaniach.

Staranne zmierzenie wielkości zarówno splotu sznurka, jak i głównego narzędzia do dziergania, czyli szydełka gwarantuje precyzyjne dobranie akcesoriów służących do wykonywania robótek ręcznych. Warto o tym pamiętać już na etapie planowania rozpoczęcia nowych projektów, aby móc zaopatrzyć się w odpowiednie przybory w różnych wielkościach. Reasumując, wiedząc dokładnie, jaki rozmiar szydełka do włóczki okazuje się właściwy, można wpłynąć na jakość wykonywanych robótek ręcznych.