Ta strona używa plików cookie w celu świadczenia usług, personalizacji reklam lub analizy wejść. Przeglądając stronę zgadzasz się z tym.

Jak zrobić makramę?

05.01.2023 15:49

W ostatnim czasie coraz modniejsze stają się makramy. Jest to ozdoba przeważnie na ścianę wykonana ze sznurków bez użycia igieł czy szydełka. Metoda wiązania sznurków przyszła do Europy ze starożytnej Babilonii i Asyrii i na początku służyła jako metoda ozdabiania szat królewskich, a potem za jej pomocą tworzono okrycia na łóżka czy fotele. Wykonanie makramy nie potrzebuje dużo środków ani umiejętności, ale trochę czasu i cierpliwości. Jak zrobić makramę, by móc cieszyć się ciekawą i niepowtarzalną ozdobą?

Od czego zacząć?

Zastanawiając się jak zacząć robić makramy, możemy postawić na stworzenie małych pojedynczych wzorów, jakie mogłoby zawierać ostateczne dzieło. Taka „próba” pozwoliłaby na przećwiczenie tworzenia splotów i supełków w dane wzory oraz sprawdzenie ile potrzebujemy sznurka na dany wzór. Takie upewnienie się pozwoli nam z większą pewnością siebie i już z niejakim doświadczeniem zabrać się do większej makramy. Dobrze jest też wybrać sznurek pleciony, który w razie pomyłki jest łatwo rozplątać bez uszczerbku na wyglądzie naszej pracy.

Wszystko, co potrzebne do stworzenia makramy

Nie ma wielu komplikacji w tym, jak się robi makramę. Musimy przygotować odpowiedni sznurek, nożyczki, metr krawiecki i coś, na czym będzie wisiała nasza ozdoba. Mogą być to przeróżne rzeczy, od drążka, karnisza, po gałąź czy wieszak. Jest tu duża dowolność i zależy od naszej fantazji i potrzeb projektu. Następnie odmierzamy właściwą długość sznurków i zawiązujemy na naszym drążku czy gałęzi i zaczynamy splatać wybrane lub wymyślone wzory. Jak widać, jest to prosta technika i po przećwiczeniu na mniejszych wzorach nie powinniśmy mieć problemów z tym, jak zrobić makramę na ścianę.

Jak zrobić makramę na kole?

Makramy mogą przybierać różne kształty, możemy wprowadzić na przykład kształt koła. Sposób jak zrobić makramę na kole nie różni się zbytnio od tej na ścianę. Potrzebujemy do tego obręczy, która zastąpi gałąź i wtedy sznurki zawiązujemy na niej, a następnie splatamy wzory w jej obrębie, które muszą być następnie przywiązane po przeciwległej stronie obręczy, by wnętrze koła było napięte. Następnie tworzymy po jednej stronie okręgu zwykłą makramę, która będzie wisiała pod kołem.

Jak zrobić makramę na doniczkę?

Z kolei to jak się robi makramę na doniczkę, jest trochę bardziej skomplikowane technicznie, ale nie jest wcale trudniejsze. Na kółeczku zawieszamy sznurki, z których tworzymy linę. Po utworzeniu kawałka takiej liny rozdzielamy sznurki i tworzymy z nich węższe sploty układające się na przykład w siatkę, w której będzie umieszczona doniczka. Zakończymy taką makramę, związując wszystkie sznurki z powrotem razem — w tym miejscu znajdzie się podstawa doniczki.

Rodzajów makram i splotów, z jakich się je tworzy, jest naprawdę wiele i zależą one głównie od naszej fantazji. Należy pamiętać o wybraniu odpowiedniego sznurka, którego duży wybór znajdziemy w sklepie Elian. Tworzenie makramy daje dużo satysfakcji i odprężenia, a efekt naszej pracy może upiększyć ścianę, doniczki, czy inne miejsca w domu.