Ta strona używa plików cookie w celu świadczenia usług, personalizacji reklam lub analizy wejść. Przeglądając stronę zgadzasz się z tym.

Jak zrobić misia na szydełku lub z włóczki?

15.08.2022 15:24

Misie robione z włóczki to ostatni krzyk mody wśród gadżetów tworzonych na szydełku. Nie jest to zbyt skomplikowana forma, więc zrobienie takiej maskotki nie przysporzy za wiele trudności nawet początkującym amatorom szydełka. Jak zrobić misia na szydełku? Czego użyć i czym się kierować?

Czego potrzeba do zrobienia misia?

Szydełko to zdecydowanie hobby odprężające i pozwalające się cieszyć ciekawymi i estetycznymi efektami. Zaczynając swoją przygodę z tą aktywnością, warto zaopatrzyć się w podstawowy zestaw do szydełkowania, który w zupełności wystarczy do wykonania uroczego misia. Warto zaopatrzyć się również we włóczkę w dwóch kolorach (jasnym i ciemnym) oraz czarną, która będzie potrzebna do oczek i pyszczka, możemy użyć też specjalnych oczek, które nadadzą większego uroku zabawce. Do tego powinniśmy jeszcze dodać wypełnienie, którym wypchamy misia. Mając już wszystko, możemy przejść do tego, jak zrobić pluszaka na szydełku.

Od czego zacząć naszą robótkę?

Na początek należy określić, jak chcemy, by wyglądał nasz miś z włóczki, jak zrobić i zaprojektować poszczególne jego części, bo tworzyć będziemy go w kawałkach. Zaczynamy od tworzenia tułowia, którego początkiem będzie małe kółeczko. Przy kolejnych okrążeniach będziemy tworzyli coraz szersze kręgi, dochodząc do jego najszerszego wymiaru w pasie, a następnie odwrócimy proces, by tworzyć coraz węższe. W podobny sposób musimy zrobić główkę, która może mieć niedużo mniejsze gabaryty od tych, które nadamy brzuszkowi. Przed zszyciem tych części musimy je wypełnić watą silikonową, kulkami silikonowymi lub resztkami włóczki, jeśli mamy ich wystarczająco.

Wykończenie projektu

Mając już trzon, jaki stanowi tułów zszyty z główką, możemy dorobić brakujące części jak uszka, pyszczek, łapki i nóżki. Rozczłonkowanie projektu na poszczególne elementy stanowi praktycznie całą tajemnicę tego, jak zrobić misia z włóczki. Uszka, łapki i pozostałe części będzie łatwiej dopasować do korpusu, kiedy ten ostatni będzie już wykonany. Pyszczek i uszka mogą być wykonane z innego koloru włóczki, co będzie wyglądało efektownie. Te „dodatkowe” części, które doszyjemy do korpusu, nie muszą być już wypełnione, ale zależy to już od naszego projektu — zależy, jak duży ma być to pluszak i w jakim charakterze. Na samym końcu wyszywamy czarną włóczką lub muliną pyszczek, nosek, brwi i oczka, z czego te ostatnie mogą być guziczkami lub specjalnymi oczkami, które będą ładnie połyskiwać na matowym misiu.

Hobby czy sposób na życie?

Robienie na szydełku wymaga małego wprowadzenia technicznego, jak robić oczka, okrążenia i przechodzić z jednego do drugiego. Bez tego nie jesteśmy w stanie ruszyć z żadną robótką. Warto zacząć od prostych form i przetestowania szydełka i włóczki, a dopiero potem wziąć na warsztat misia. Pluszak nie jest trudną formą i pozwala na zrelaksowanie się w trakcie pracy. Korzystając z odpowiedniej włóczki, będziemy mogli cieszyć się satysfakcjonującym efektem i przeuroczą maskotką, którą możemy ozdobić swoją przestrzeń, podarować komuś bliskiemu lub uczynić z takich robótek swoje źródło dochodu.