Ta strona używa plików cookie w celu świadczenia usług, personalizacji reklam lub analizy wejść. Przeglądając stronę zgadzasz się z tym.

Jaki kordonek na serwetki wybrać – praktyczne wskazówki

Szydełkowanie należy do niezwykle pasjonujących zajęć. Pozwala nie tylko odprężyć się i wyciszyć, lecz także stworzyć wiele pięknych ozdób dopełniających aranżację stylistyczną wnętrz. Najbardziej popularnymi oraz najchętniej tworzonymi elementami dekoracyjnymi są serwetki. Ich piękne wzornictwo zachwyca unikalnymi zdobieniami i niebanalną ornamentyką.

Wykonane ze szczególną dbałością o detale, charakteryzujące się eleganckim wzornictwem ubogacają wnętrze nawet najbardziej skromnych wnętrz. W celu stworzenia niezwykłych serwetek na szydełku należy wybrać odpowiedni kordonek, który w przeciwieństwie do włóczki jest bardziej elastyczny, miękki i pozwala na wykonanie wielu fantazyjnych wzorów. Poniżej podpowiadamy, na co trzeba zwrócić uwagę, wybierając kordonek.

Jaki kordonek na serwetki okaże się najlepszy?

W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów kordonków, lecz do serwetek powinien zostać wybrany, jak najbardziej elastyczny. Najlepszy okaże się kordonek bawełniany, ponieważ charakteryzuje się on wysokim stopniem sprężystości oraz cechuje się niezwykłą plastycznością. Dzięki temu za jego pomocą można wykonać wzory wymagające dużej precyzji.

Ważne, aby bawełna przeznaczona do produkcji kordonka była najwyższej jakości, nie rozwarstwiała się, nie przebarwiała oraz cechowała się wytrzymałością na zerwanie. W przeciwieństwie do syntetycznych kordonków bawełniane charakteryzują się trwałością kolorów i odpornością na ich blaknięcie.

Jeśli chodzi o kordonki na serwetki, należy starannie dobrać ich grubość. Do mniejszych serwetek można wybrać kordonki o grubości 10-20 m, natomiast do grubszych, dużych serwet w zależności od potrzeb użytkowych od 25 do 30 mm. Do elementów wymagających większej precyzji i szydełkowania wielu drobnych elementów zaleca się najcieńsze kordonki mające po 10 mm grubości. Przed zakupem kordonka, należy zastanowić się, do czego będzie on służył oraz jakie wzory na danej serwetce zostaną wykonane.

Jakie kolory kordonków na serwetki?

Podobnie jak grubość i materiał, z którego zostały wyprodukowane kordonki, ogromne znaczenie mają ich kolory. Często wybierane są na końcu, jednak od ich starannego dopasowania zależy efekt końcowy wykonanych ręcznych robótek. Najpopularniejszym kolorem do serwetek okazuje się biały, w szczególności śnieżnobiały. Nie zaleca się barwy écru ani beżowej do szydełkowania całości serwet, ponieważ sprawią wrażenie zżółkniętych.

Oprócz koloru czysto białego można wybrać inne barwy, to wykonania fantazyjnych serwet. Ważne, aby dobierając kolor zwrócić uwagę na tonację kordonka, żeby wystarczyło jej na wykonanie całości wzoru lub serwety w danej barwie.

Reasumując, od tego, jaki kordonek na serwetki będzie wybrany, zależy osiągnięty efekt wizualny. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na jakość kordonka i jego wytrzymałość na przedwczesne zniszczenie. W przeciwieństwie do skomercjalizowanych serwetek dostępnych w sklepach te wykonane ręcznie wyróżnia unikatowość i niepowtarzalne zdobnictwo.