Ta strona używa plików cookie w celu świadczenia usług, personalizacji reklam lub analizy wejść. Przeglądając stronę zgadzasz się z tym.

Jaki sznurek do makramy wybrać?

15.11.2022 15:37

Makramy to bardzo efektowne ozdoby, a ich tworzenie daje dużo przyjemności. Sam proces zaplatania supełków nie jest bardzo skomplikowany, zależy to od wybranego wzoru, choć możemy też wymyślać własne. Prostota tej techniki polega też na tym, że potrzebujemy do niej głównie sznurka. Jednak jaki sznurek do makramy wybrać, by praca szła bez problemów, a efekt był zadowalający?

Rodzaj sznurka do makram dla początkujących i nie tylko

Chcąc stworzyć niepowtarzalną ozdobę do wnętrza, zdecydowanie powinna być to makrama. Jaki sznurek wybierzemy, zależy od rodzaju makramy, jaką chcemy stworzyć i naszych własnych preferencji. Najchętniej wybierane są naturalne włókna, takie jak konopia, len, czy bawełna. Zdecydowanie to ostatnie będzie najlepszym wyborem, jeśli zastanawiamy się jaki sznurek do makramy dla początkujących będzie najodpowiedniejszy. Jest on wygodny, bo się nie rozwarstwia, a poza tym nie kosztuje wiele, więc będzie dobry do nauki i przekonania się, czy technika wyplatania sznurków jest dobrym pomysłem na nasze hobby.

Różne grubości do różnych rodzajów makram

Decydując o tym, jaki sznurek do makramy wybrać, musimy mieć na względzie to, co będziemy chcieli z nim zrobić. Zależnie czy będzie to makrama do wnętrza, czy na zewnątrz trzeba uważnie dobierać włókna, by te na zewnątrz nie wchłaniały wody. Również grubość sznurka będzie różna zależnie czy będziemy chcieli zrobić brelok, czy ozdobę na ścianę. Warto się kierować tutaj wielkością docelowego przedmiotu, jeśli ma to być coś małego jak biżuteria i breloczki należy wybierać najcieńszy sznurek. Trochę grubszy, około 5 mm, będzie dobry do sukienek, torebek, abażurów, czy poszewek na poduszki. Najgrubsze sznurki zaś będą świetnie się nadawać do ozdób na ścianę czy narzuty. Jednak nie jest to ścisły podział, bo możemy mieć różne zamiary względem końcowego wyglądu i charakteru naszych ozdób.

Aniołek czy liść — każda makrama jest inna

Nasze ozdoby mogą mieć różny charakter, na przykład to, jaki sznurek do aniołka z makramy wybierzemy, zależy od jego wielkości i naszego gustu. Jeśli ma mieć około 15 cm wysokości, to sznurek o grubości 2-3 mm będzie wystarczający. Z kolei to, jaki sznurek do liści makramy weźmiemy, może nie zależeć tylko od jego grubości, ale też struktury.

Wygodnym i prostym w zaplataniu jest sznurek pleciony, osobom początkującym jest szczególnie polecany. Jednak jeśli wybierzemy sznurek skręcany to, mimo to, że może być trudniejszy do okiełznania, da on nam dodatkowe możliwości, jak rozczesywanie. Pozwoli to na uzyskanie frędzli z cienkich włókien na brzegu makramy.

Duży wybór sznurków do makram dla początkujących i zaawansowanych

Rodzajów sznurków do makramy pod względem struktury, pochodzenia włókna, czy grubości jest dużo. Z szerokiego wyboru możemy korzystać na przykład w sklepie Elian, gdzie znajdziemy odpowiednie sznurki do różnego rodzaju makram, niezależnie czy będą to duże, czy małe obiekty. Możemy wybierać spośród wielu sznurków, jak i ich kolorów, co pozwoli na stworzenie wielu wyjątkowych ozdób.