Ta strona używa plików cookie w celu świadczenia usług, personalizacji reklam lub analizy wejść. Przeglądając stronę zgadzasz się z tym.

Jakie druty wybrać na początek?

15.05.2023 16:15

Wyroby dziewiarskie takie jak swetry, szale, suknie, spódnice, kardigany, pledy, koce, wycieraczki, dywany, narzuty na łóżko lub inne tego typu przedmioty wykonane za pomocą technik hand made cieszą się ogromną popularnością. W przeciwieństwie do produktów dostępnych w marketach, rzeczy ręcznie robione cechują się unikalną stylistyką oraz niepowtarzalnym designem. Dlatego osoby planujące fascynującą przygodę z dzierganiem powinny zacząć od zgłębienia tajników, w jakie akcesoria się zaopatrzyć i na co zwracać uwagę. Najważniejszymi przyborami do tego typu wyrobów okazują się druty, których dopasowanie musi być starannie przemyślane.

W tym artykule dowiesz się między innymi, jakie są ich rodzaje, wielkości i które modele wybrać na początek oraz w jaki sposób rozpocząć dzierganie. To o czym, należy pamiętać podczas zakupu pierwszego zestawu przyborów, to przede wszystkim ich wysoka jakość. Muszą one charakteryzować się wytrzymałością na wygięcie lub na połamanie, a także na odbarwienie.

Jakie wyróżniamy typy drutów dziewiarskich ze względu na materiał wykonania?

W celu doboru odpowiednich modeli warto sprawdzić, z czego zostały wykonane. O tym, czy są mocne i solidne świadczy tworzywo oraz sposób ich wykonania. Powinny być zrobione z ogromną dbałością o detale. Nie wszystkie firmy produkujące tego typu przybory dokładają wszelkich starań, aby były wykonane należycie. Dlatego osoby zastanawiające się, jakie druty na początek wybrać, powinny zwrócić szczególną uwagę na tworzywa, z których je wykonano.

W sprzedaży można znaleźć między innymi modele aluminiowe, plastikowe, a także drewniane, a wśród nich najpopularniejsze, czyli bambusowe, cechujące się wysokim stopniem elastyczności oraz giętkości. Te ostatnie to idealne przybory dla osób niewprawionych, poznających tajniki dziewiarstwa – dziedziny niezwykle pasjonującej, ciekawej i przynoszącej dużo satysfakcji z wykonanych wyrobów.

Jakie są rodzaje drutów do robótek ze względu na długość – podpowiadamy

Jeżeli chodzi o akcesoria do tworzenia rzeczy z duszą, czyli wyrobów hand made wyróżniamy trzy główne rodzaje drutów ze względu na wielkość. Należą do nich modele pończosznicze liczące około 20 cm długości zakończone z obu stron ostrymi szpicami. Na rynku dostępne są w zestawach po pięć sztuk. Idealnie sprawdzą się do tworzenia pończoch, skarpet, mankietów, rękawów, nogawek oraz niewielkich przeróbek. Na cztery oczka nakłada się oczka, a piątym przerabia. Służą do tego, aby robótkę robić bez szewka, czyli na około.

Te modele różnią się między sobą materiałem, z którego zostały wykonane oraz grubością. Natomiast standardowa ich długość wynosi około 18-20 cm, ale mogą być również krótsze tak zwane skarpetkowe około 10-11 cm i świetnie sprawdzą się do robienia palców przy rękawiczkach oraz ubranek dla niemowląt, a także małych skarpetek oraz wielu drobnych elementów garderoby wymagających precyzji.

Najbardziej popularne druty do robótek ręcznych to długie, klasyczne, zwane również zwykłymi. W sprzedaży spotykane są modele od 25 do 35 centymetrów długości i wyglądają, jak wielka szpila, różnią się między sobą grubością w zależności o rodzaju włóczek. Doskonale sprawdzą się do dziergania szalików, sweterków, podkładek na stoły, pokrowców na poduszki lub innych tego typu wyrobów. Idealne do przerabiania oczek prawych i lewych, wykańczania projektu oraz nauki dziewiarstwa.

Kolejnym rodzajem drutów są okrągłe z żyłką przyczepioną do końcówki każdego z nich. Idealnie sprawdzą się do robienia szalików, czapek, opasek, spódnic, elementów zdobniczych oraz innych przedmiotów. Warto wybrać modele z wymienną żyłką. Na rynku w sprzedaży można kupić w zestawie wszystkie potrzebne elementy lub każdy z osobna pojedynczo. Mogą być wykonane z różnych materiałów, zarówno z aluminium, jak i z naturalnego drewna w tym również z bambusowego. Cechują się dużym stopniem giętkości oraz elastyczności, dobrze układają się w rękach.

Jak zacząć robić na drutach – praktyczne wskazówki

Zanim stworzysz swój pierwszy projekt, najpierw zaopatrz się w potrzebne akcesoria. Należy pamiętać o tym, że pierwszym stawianym krokiem na tej drodze jest zastanowienie się, co chcesz wykonać, dla kogo i jak ma to wyglądać. Zacznij od prostych rzeczy na przykład szalika. Poradzisz sobie z jego wykonaniem bez najmniejszego problemu.

Zastanawiasz się, jakie druty dla początkujących będą idealne? Wybierz zwykłe 35 – centymetrowe modele zakończone z jednej strony kulką, kostką, grzybkiem albo innym tego typu elementem zapobiegającym wyślizgnięciu się wcześniej nabranych oczek. Warto zdecydować się również na zestaw modeli skarpetkowych, które świetnie sprawdzą się przy tworzeniu pierwszych wyrobów skarpet lub pończoch. Masz pomysł na projekt, który chcesz wykonać w jednym lub dwóch kolorach albo z prostym wzorem? Zrób to. Zaczynając przygodę z dziewiarstwem, należy wybierać proste realizacje, a ich poziom trudności dawkować stopniowo, aż do momentu, gdy nabierzesz wprawy i zaczniesz robić prawdziwe dzieła.