Ta strona używa plików cookie w celu świadczenia usług, personalizacji reklam lub analizy wejść. Przeglądając stronę zgadzasz się z tym.

Makatka na szydełku – jak zrobić piękną ozdobę ścienną?

14.02.2023 15:54

Szydełkowanie nie bez przyczyny staje się coraz popularniejszym hobby wśród osób w różnym wieku. Ozdoby wykonywane tą techniką są niezwykle różnorodne, kolorowe, ale też monochromatyczne i niezwykle efektowne. Mogą one przybierać różną formę, być duże, małe, w postaci maskotki, czy też ozdoby na ścianę, jaką jest makatka.

Makatka – co to?

Makatki to niezwykły rodzaj ozdoby znany od wieków w różnych kulturach na całym świecie. Miały różne zastosowanie, od bycia banderą na statku po formę serwety na szafkę. Do Polski przybyły ze wschodu i rozwinęły się głównie jako ozdoby na ścianę i meble. Były zdobione wzorami ludowymi, a kultura ich wytwarzania rozwijała się głównie na wsiach. Wzornictwo makatek było zróżnicowane między regionami. Obecnie wytwarzanie ich wraca w całkiem nowej formie co do zdobień oraz nie musimy się ograniczać tylko do ich haftowania, ale możemy wykorzystać na przykład szydełko.

Makatka na szydełku – wzory

Szydełkowanie makatki z włóczki to świetny sposób na zrelaksowanie się i wyciszenie. Samo projektowanie wzoru daje również dużo satysfakcji i jest to pierwsza czynność, jaką powinniśmy się zająć przed zabraniem się do pracy z szydełkiem. Może to być jakieś zwierzątko, kwiat czy abstrakcyjny wzór. Należy pamiętać, że im więcej kolorów tym więcej różnych włóczek będziemy potrzebować, a co za tym idzie, samo wykonanie ozdoby będzie trudniejsze. Powinny mieć to na uwadze szczególnie osoby rozpoczynające swoją przygodę z szydełkiem.

Przygotuj się do szydełkowania!

Makatka na szydełku pozwoli nam wykorzystać nasze ulubione wzory, stworzyć swoje inicjały czy odpowiedni wzór do naszego pokoju lub naszego dziecka. Kiedy już wiemy, co chcemy zrobić, będziemy potrzebowali jeszcze odpowiedniej włóczki, szydełka i patyka lub czegoś do niego podobnego, na czym nasze dzieło będzie umocowane. Przy wyborze sznurka lub włóczki należy pamiętać, by niezależnie od kolorów, wybierać tę samą grubość nitki. W ten sposób łatwo zachowamy równe rządki w naszej makatce. Po skompletowaniu tych rzeczy i szydełka, odpowiedniego do grubości naszej włóczki, możemy przystąpić do pracy. Żeby praca szła sprawnie i przyjemnie warto rozpisać sobie wcześniej rządki i przypisane do nich kolory włóczek. To jak zrobić makatkę na szydełku nie powinno sprawić większych trudności nawet początkującym, bo jest to niezwykle prosta i przyjemna w tworzeniu forma. Może być ona świetnym ćwiczeniem przed trudniejszymi projektami. Pozwoli to również na przetestowanie włóczki, co pomoże w przyszłości łatwiej ją dobierać do naszych potrzeb.

Szydełkowanie makatek i nie tylko

Piękne makatki na szydełku tworzą się wręcz same, a niezwykły efekt tej pracy może ozdobić nasze pokoje lub być idealnym prezentem dla bliskiej osoby. Szukając więcej inspiracji do prac na szydełku, zapraszamy na naszą stronę. Znajdziecie tam również duży wybór włóczek i innych materiałów, które pozwolą stworzyć wyjątkowe makatki, maskotki, skarpety, sweterki i wiele innych uroczych ozdób i dodatków.